GÜMÜŞ NEDİR?

Gumus-Ayari-Nedir
Gümüş Ayarı Nedir

İlk zamanlarda öncelikle altın ve bakır keşfedilmiştir. Daha sonrasında gümüş keşfedilmiştir. Gümüş, dünyanın her yerine yayılması kolay olması sebebiyle altına nazaran daha çok kullanılmaya başlamıştır. Gümüşün M.Ö. 3100 yıllarında Mısırlılar ve M.Ö. 2500 yıllarında Çinliler ve Persler tarafından kullanıldığı belirtilmiştir. M.Ö 800 lü senelerde gümüş, para olarak kullanılmaya başlamıştır. İlk olarak Romalıların işlediği belirtilmektedir. Günümüzde gümüş, bakır, kurşun ve çinko üretimindeki yan ürünlerden elde edilmektedir.

GÜMÜŞ AYARI NEDİR?

    Gümüşlerde dayanıklı ve sert maddeler elde etmek, şekil verirken kolaylaştırmak için değişiklikler yapılır. Gümüş ayarı nedir, gümüşten üretilmiş bir eşyanın içerisindeki gümüş oranını gösteren bir değerdir. Gümüş ayarı bazı standartlardan oluşmaktadır. Bunu binlik sistem ile değerlendirebiliriz. Bu değerler 750,800,925,950,1000 ile gösterilir. Bu ayarlarda en fazla kullanılan ise 925 ayar gümüştür. Bu değer içerisinde %92,5 gümüş olduğunu göstermektedir. İçerisinde farklı türde element veya metal bulunmayan , saf gümüş dediğimiz ayar ise 1000 olarak nitelendirilir. Buna gümüşün en saf hali denir.

Yumuşak ve esnek yapıya sahip olan saf gümüş, dayanıklılığı fazla değildir. Bu sebeple farklı oranlarda alaşım oluşturulup, gümüşe verilen şeklin daha uzun süre korunması hedeflenir. Ticari amaçla kullanmış olunan gümüşlerin ayarı ise 999 ile 1000 saflıkta olması gerekir. Sertifikalı olan gümüşlerin ayarı ise 999 olmaktadır. Gümüş ayarı nedir, sorusunun cevabını bu blog yazımızda bulabilirsiniz.

GÜMÜŞ AYARI NASIL OLUŞTURULUR?

    Gümüş ayarı takı veya eşyalarda bulunan gümüş oranını vermektedir. Gümüşün yapısı yumuşak olduğu için genellikle başka metallerde alaşım oluşturularak kullanılır. Gümüşün kolay işlenmesi ve dayanıklılığın artırılması için genellikle bakır ile alaşım oluşturularak kullanılır. 800 ayar bir gümüş takının içerisinde %80 gümüş ile %20 oranında bakır bulunmaktadır. Bakır ile oluşturulan gümüş alaşımları içerisinde %50 ya da daha fazla gümüş bulunursa ya da bakır oranı %50 seviyesini geçmediği takdirde gümüşün rengi beyaz kalmaktadır. Genellikle takı ve mücevher yapımı için kullanılan gümüş ayarı 925’tir. Sterling Silver adı verilen bu ayarın içeriği % 92,5 gümüş ile % 7,5 bakırdan meydana gelir.

Bazı ülkeler de ise mücver yapımında kullanılan gümüş ayarı 800-950 arasında değişmektedir. Çatal, kaşık gibi gümüş olan ev eşyalarımızın yapımında 900 ayar gümüş kullanılmaktadır. Aynı şekilde gümüş para yapımında da 900 ayar gümüş kullanılır. Bunların içinde ise %90 gümüş ve %10 bakırdan oluşmaktadır.

Gümüş ürünlerimiz için ürün sayfamıza gidebilirsiniz.

Spotify Gümüş Kolye
Spotify Gümüş Kolye
Spotify Gümüş Bileklik
Spotify Gümüş Bileklik